Cihaz Kullanım Ve Süreçleri

İşitme cihazları kullanıcının işitme kaybına ve frekanslara bağlı djital programlandırabilir cihazlardır. Kullanıcının işitme kaybı çok önemlidir bu yüzden işitme testi uygun ortam ve uzman odyolog tarafından yapılmalıdır. İşitme cihazları kulanımına başlanmadan önce, Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından ” İşitme cihazı kullanabilir” reçetesi alındıktan  sonra cihaz alım süreci başlar.

İşitme merkezlerindeki işitme uzmanları, kişinin işitme kaybı derecesine ve ince9-kaba ses becerilerine göre işitme cihazları önerir. İşitme cihazları aynı zamanda teknik cihazlar olduğu için, potansiyel kullanıcıların işitme cihazını kulağa yerleştirmesi ve farkını belirlemek için denemesi gerekir. Burada denenen işitme cihazlarının etkinliği, işitme testinin doğruluğuna, kullanıcının kendini yeterince ifade edebilmesine ve işitme uzmanının kişisel sosyal yaşam ve işitme kaybı için önerdiği cihaza bağlıdır. Burada uygulanan cihaz, hastaneden alınan reçeteye uygun olmalıdır. İşitme cihazı uygulaması tamamlandıktan ve cihaz denendikten sonra kişinin en memnun kaldığı cihazı uygulayıp bir işitme uzmanına danışması kişinin kendisine kalmıştır.

İşitme cihazı almak ve kullanmaya başlamak tek başına yeterli midir?

Bu sorunun cevabı “Kesinlikle hayır.”dır. Çünkü işitme cihazı almak tek başına yeterli gelmez. Burada işitme cihazına alışma süreci ve takip çok büyük önem arz eder.

 

Alışma süreci aslında işitme kayıplı bireyin az duyduğu sesleri bir anda normal işitmede veya normal işitmeye çok yakın seviyede duymaya başladığı için gereklidir. Kısacası yürümeden önce emeklemek gerekir. Bu süreçte işitme cihazı kullanmaya başladığınızda her zaman yanınızda olan bir işitme uzmanının olması çok büyük önem arz eder. Çünkü işitme cihazı kullanıcısı olan çoğu insan ilk defa işitme cihazı kullanacağından konunun biraz uzağında kalabilir. İşitme uzmanının konsültasyonu da burada devreye girer.

Alışma süresinde neler olur?

İlk olarak biraz önce de bahsettiğimiz gibi sesler eskisine göre daha yüksek gelir. Ancak düzgün ayarlanan bir cihaz hiçbir zaman sizin gereğinden fazla ses duymanıza neden olmaz. İlk zamanlarda seslerin fazla gelmesi işitme kaybına ve seslerin az gelmesine beynimizin alışmış olması ve normal gelen seslerin alışmadığımız düzeyde olmasından kaynaklanır. Burada uygulama yöntemleri uygulayıcılara göre değişir. Ama en çok kullanılan, gerekli olan ses seviyesinin daha altından kazanç vermeye başlayıp zamanla normal seviyeye gelmektir. Çünkü ayaklarınız 42 numaraysa 41 numara ayakkabı belirli bir süre size olur, sonrasında ayağınızı acıtmaya başlar. Bu da demektir ki işitme cihazının sizin için gerekli olan seviyeye ayarlandığında bir süre mutlu oluruz ve sonrasında sesler az gelmeye başlar. O zaman anlaşılır ki kullanıcı işitme cihazına alışmıştır ve sesler normal seviyeye yükseltilmeye hazırdır.

İşitme cihazını kullanmak bir süreç işidir.

Güzel başlayan işitme cihazı kullanımın devamında da tam konfor sağlaması ve alınan verimin maksimum düzeyde olması için kişinin işitme kaybının kontrol edilmesi ve işitme cihazının yıllık bakımlarının yapılması gerekir. İşitme cihazı kullanıcıları işitme testlerini her yıl rutin bir şekilde yaptırmalıdır. Test sonrasında işitme cihazı yeni teste göre tekrar ayarlanmalıdır. Bu etkinin artırılması açısından da kullanıcın önce KBB hekimine muayene olması sonrasında da işitme testi yaptırması gerekir. Asil İşitme Merkezleri’nden cihaz alımı yapıldığı zaman ömür boyu işitme testi ücretsiz bir şekilde yapılır.

İşitme cihazı bakımı nedir?

İşitme cihazları şekline göre daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi kulak içi ve kulak arkası olarak ikiye ayrılır. İki cihazın da bakımları farklı şekilde yapılır. Bunlardan bazılarını kullanıcılar tarafından, örneğin filtre değişimi gibi, bazıları da işitme uzmanları tarafından kliniklerde yapılır, örneğin kulak arkası BTE cihazların hortum değişimi, gibi. Bunlar çoğu zaman tam olarak yeterli değildir. Tam olabilmesi için cihazın içinin de temizlenmesi gerekir. Bu da cihazın ya da cihazların teknik servise gönderilmesiyle olur. Asil İşitme Cihazlarında cihaz garanti kapsamında olduğu sürece yani iki yıl bakım ücreti alınmaz.

Eğer bu aşamalar işitme cihazı kullanımında tam olarak uygulanırsa kişiler işitme cihazından iyi verim alırlar ve işitme kaybının olumsuz etkilerinden korunabilirler.

16.03.2022
14
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Merhaba!
Asil İşitme cihazları olarak Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1