İşitme Kaybı Raporu Nasıl Alırım

Geçmişle karşılaştırıldığında, işitme kaybı terimi günümüzde nadiren kullanılmaktadır. Geçmişte, sağlık hizmetlerinin seviyesi yüksek olmadığında, özellikle erken dönemde işitme cihazı kullanmayan işitme kaybı olan çocuklarda işitme kaybının teşhisi zamanında yapılamıyordu, biz onlara işitme engelliler diyoruz. Sağırlar ve dilsizler bugünkünden çok daha uzunlar.

Sağırlık ve işitme bozukluğu terimleri temelde kelimelerin yanlış kullanımıdır. Bir kişinin sağır olarak adlandırılabilmesi için herhangi bir işitme cihazı-koklear implant-beyin sapı implantı kullanamıyor olması gerekir. İşitme kaybı raporları, ileri derecede işitme kaybı olan, işitme cihazlarını veya diğer seçenekleri kullanmakta zorluk çeken kişilere sağlanır.

İşitme Kaybı Raporu Nasıl Alınır ?

İşitme kaybı çok ileri olan, işitme cihazı veya diğer seçenekler ile de zor duyan kişilere işitme engeli raporu verilmekte. İşitme engeli raporu için bir devlet hastanesi ya da eğitim araştırma hastanesinde işitme testleri yapılır ve çıkan sonuç Balthazard Ölçeği ile değerlendirilerek bir engel yüzdesi belirlenir. Çıkan bu sonuç sonucunda ek handikaplar ile beraber genel engel yüzdesinin belirli bir seviyenin üzerinde olması durumunda engel raporu düzenlenir.

11.12.2021
12
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Merhaba!
Asil İşitme cihazları olarak Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1