Çocuklarda İşitme Cihazı Uygulamaları

Çocuklarda geç konuşma veya konuşma bozukluğu durumuda işitme testi yaptırmak çok önemlidir. Gizli bir işitme kaybının habercisi olabilir ve sonrasında konuşma geriliği çok sık yaşanmaktadır. İşitme kaybı belirlenen çocuklarda işitme cihazı uygulaması geç olmadan yapılmalı ve işitme cihazı kullanımına başlanması gerekmektedir.

İşitme cihazı uygulaması yapılan çocuklarda belli aralıklarla kontroller yapılmalıdır. Kontroller her çocuğun yaşına göre değişiklik görtermektedir. 0-1 yaş arasında her 1 ay kontrollerin yapılmalı 1-5 yaş aralığında çocuğun duruma göre 1 ila 3 aylık sürelerde kontroller yapılması uygun olacaktır. Kontroller sırasında kulak kalıplarının kontrol edilmesi ve 3 ila 6 ayda bir değiştiriklmedir. Bu kontroller sırasında çocuğun eğer yaşı uygun ise dil gelişimi değerlendirilmesi ve ona göre cihaz ayarlamalarına devam edilmesi gerekmektedir.

İşitme cihazı kullanımının yanında hem işitme hemde konuşma üzerine rehabilitasyonlarda eğitimler görmesi gerekmektedir eğer gerekli eğitimler yapılmaz ise dil gelişiminde aksamalar ve konuşmada bozukluklar devam etmektedir. İşitme cihazı kullanan çocuk hastalarımızda ailenin önemi çok fazladır. İşitme cihazı kullanmaya teşvik edicek ve ona uygun ortamı sağlayacak olan ailedir. İşitme cihazı kullanımı hakkında daha fazla bilgi almak için merkezlerimize bekleriz.

15.04.2023
14
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Merhaba!
Asil İşitme cihazları olarak Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1