İşitme Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

İşitme cihazının temel kullanım amacı dışarıdan gelen seslerin yükseltilerek hastaya aktarılmasıdır. Günlük hayatta çok farklı desibel ve frekanslarda çok sayıda ses sinyaline maruz kalınır. Bu yüzden kaliteli bir işitme cihazı kullanarak tüm sesleri net bir şekilde ayırt edebilirsiniz.

İşitme cihazı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İşitme cihazları öncelikle medikal bir ürün olarak kullanılmaktadır. Cihazın seçimi ve kullanımı belirli normlara bağlıdır. Bu noktalara uyarak işitme cihazı satın alınması gerekmektedir.

İşitme cihazı satın alırken dikkat edilecek noktalar şu şekildedir;

İşitme cihazını satın aldığınız işletme ruhsatlı bir işitme merkezi olmalıdır. Bu cihazların üretimi merkezlerde görev yapan odyometrist ve odyologlar tarafından gerçekleştirilmektedir.
İşitme cihazı satın alırken işitme kaybının seviyesi ve türü belirlenmelidir. Hastanın kulağına ait anatomik yapı, patolojik rahatsızlıklar ve cihaz kullanım yeteneği gibi unsurlar detaylı olarak analiz edilmelidir.
Tercih edilecek cihazın teknik olarak işitme kaybını telafi edecek yetenekte olmalıdır.
Hastanın kullanımı sırasında tüm sesleri algılayabilmesi gerekir. Bu yüzden performansı yüksek bir cihaz seçilmelidir.
İşitme cihazı kullanımı kolay bir ürün olmalıdır. Hastaya kullanım sırasında rahatsızlık vermemeli ve konfor sunmalıdır.
Satın alacağınız cihazın markasına da dikkat etmelisiniz. Bu alanda profesyonel ve dünyaca ünlü bir markaya ait işitme cihazı alırsanız daha sonraki sorunlarda kolayca teknik destek alabilirsiniz.
İşitme cihazı mutlaka ISO, CE ve FDA gibi birçok kalite belgesine sahip olmalıdır. Kalite belgeleri olmayan cihazların kullanımı etkili sonuçlar vermeyebilir.
İşitme cihazı satın almadan önce hastanın kulağı muayene sonucunda iyi tanınmalıdır. Böylece kişinin ihtiyacı olan işitme cihazı belirlenebilir. Her hastada ses ihtiyacı, ses alışkanlığı, ses karakteri ve algılama şekli farklı olacaktır.

Hastanın tüm sesleri tanıyabilmesi ve öğrendiği bilgileri kavrama yolu farklı olacaktır. Bu yüzden öncelikle kulağın anatomik yapısı belirlenmeli ve hastanın ihtiyacını giderecek bir işitme cihazı tercih edilmelidir.

İşitme Cihazı Satın Alırken Firma Seçimi Nasıl Olmalıdır?

İşitme cihazı birçok firma tarafından satılan medikal bir üründür. İşitme cihazını satın alacağınız firmanın da bazı özellikleri barındırması gerekir;

İşitme cihazını satan firma Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı garanti kartı verme yetkisine sahip olmalıdır.
İşitme cihazı satan işletme Sanayi ve Ticaret Bakanlığı onaylı satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi sahibi olmalıdır.
Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından sağlanan hizmet yeterlilik belgesi bulunmalıdır.
İşletme müşterilerine deneme süresi sağlamalı ve bu süreçte hastanın doğru cihazı seçebilmesine olanak tanımalıdır.
İşletme işitme cihazının bakımı ve ayarlarını ilk aşamada ücretsiz olarak yapmalıdır.
Satın alacağınız işitme cihazı dünyada tanınan bir marka olmalıdır.
İşitme cihazı satın alırken tercih edeceğiniz firmanın satış sonrası teknik destek hizmeti nitelikli olmalıdır.
İşitme cihazı hastanın işitme kaybına göre alanında uzman bir kişi tarafından programlanması önemlidir.

02.03.2021
9
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Merhaba!
Asil İşitme cihazları olarak Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1