İşitme Cihazı nasıl çalışır ?

İşitme cihazları dış kaynaklı oluşan sesleri yüksek frekansa getirerek hastaların duymasını sağlayan cihazlardır. Bu cihazlar işitme kaybının azalmasını sağlamaz. Tek görevi işime kaybı olan hastaların sesleri duyabilmesini sağlamaktır. Cihazın temel çalışma prensibi mikrofonla akustik enerjiye sahip ses dalgalarının toplanarak elektrik sinyaline iletilmesidir. Mikrofon üzerinden alınan ses dalgaları cihazın amplifikatöründe yeterli yüksekliğe getirilerek hoparlöre aktarılır.

Hoparlöre iletilen elektrik sinyalleri burada yeniden ses dalgalarına çevrilir. Böylece güçlendirilen ses bir daha akustik enerjiye çevrilir ve hastanın kulağına iletimi gerçekleşir. İşitme cihazının bu çalışma sistemi sayesinde hasta dış ortamdaki sesleri çok daha iyi duyabilir.

İşitme cihazları farklı nedenlerle işitme kaybı görülen hastalara muayene ve tetkiklerden sonra önerilmektedir. İşitme kaybının olması kişinin sosyal yaşamdan kopmasına yol açabilir. Bu yüzden işitme cihazları sayesinde kişiye tekrar duyma yetisi kazandırılır. Böylece hasta toplumda sağlıklı bir biçimde yaşamını sürdürebilir.

İşitme cihazının temel çalışma prensibi dış seslerin yükseltilerek kulaktan iletmedir. Bu işlem sırasında işitme cihazı sesi yeterli şekilde arttırarak kulağa iletmektedir.

Dijital İşitme Cihazları Nasıl Çalışır?

İşitme cihazı türleri arasında en çok tercih edilen çeşitlerden biri dijital işitme cihazlarıdır. Dijital işitme cihazı çalışma prensibi ses dalgalarını numerik kodlara çevirme şeklindedir. Çalışma sırasında kullanılan kodlar sesin akorduyla ilgili bilgileri barındırır.

Kodlar sayesinde ortamdaki sesin yoğunluk durumuna göre otomatik ayar yapılabilir. Dijital işitme cihazları analog cihazlara göre daha pahalıdır. Konforlu, işlevsel ve ileri teknoloji bir işitme cihazı arıyorsanız dijital cihazları tercih edebilirsiniz.

Dijital işitme cihazları ile analog cihazların çalışma prensibi birbirine benzemektedir. Dijital cihazların en önemli farkı ise çevreden gelen ses dalgalarını elektrik sinyallerine çevirdikten sonra dijital işlemcide işleme yoluyla dijital sinyallere çevirmesidir. Bu sayede dijital işitme cihazları doğal seslere en yakın sesleri verir. Ayrıca bu cihazlarla daha net sesler oluştuğu için duyma deneyimi daha konforlu olacaktır.

Analog İşitme Cihazları Nasıl Çalışır?

Analog işitme cihazları ses dalgalarını elektrik sinyallerine çevirerek çalışmaktadır. Hasta bulunduğu ortamın durumuna göre analog işitme cihazını farklı programlara ayarlayabilir. Böylece en etkin duyma deneyimini gerçekleştirmek mümkündür.

Analog işitme cihazı kapalı alanlar ya da açık alanlara göre farklı ayarlara sahiptir. Analog cihazlar dijital işitme cihazlarından daha uygun maliyetli olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Analog işitme cihazları da dijital işitme cihazları gibi çevreden gelen ses dalgalarını elektrik sinyallerine dönüştürür. Ancak bu cihazlarda ses dalgaları mikrofonda toplanarak elektrik sinyallerine çevrilir. Ses boynuz ya da kulak içine giden çok ince bir kabloyla hoparlör sayesinde dış kulak yolu ya da kulak zarına aktarılmaktadır. Orta kulak kemikçikleri ise daha sonra iç kulak üzerinden işitme siniriyle beynin işleme bölümüne ulaşarak kişinin sesleri işitmesini sağlar.

16.03.2021
6
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Merhaba!
Asil İşitme cihazları olarak Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1