İşitme Kaybı Dereceleri.

Işitme kaybınız ne kadar şiddetli?

İşitme kaybı derecesi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Hava Yolu İşitme Seviyeleri

Frekans aralığı: 500 Hz-4000 Hz

-0-20 db HL’ye kadar düşük sesleri işitebilirsiniz. Bunu normal işitme olarak adlandırıyoruz.

-26-40 dB   HL arasındaki kayıplara çok hafif işitme kaybı diyoruz.  Sessiz / fısıltılı konuşmaları  duyup ve konuşmayı ayırt etme skorlarında düşüş meydana gelmeye başlar .İşitme kaybınız ilerlemeden  -mutlaka işitme cihazı kullanılmaya başlamanız gerekmektedir.

-41- 55 dB  HL arasındaki kayıplara hafif işitme kaybı diyoruz . Önden ve uzaktan  gelen normal konuşma seslerini duymada zorluk , konuşmayı tekrarlatma , konuşulanı anlamama gibi zorluklar başlamıştır. Konuşulanı daha rahat anlamak için mutlaka işitme cihazı kullanılmaya başlanmalıdır.

-56-70 dB  HL arasındaki kayıplara orta dereceli işitme kaybı diyoruz. Telefon , kapı zili gibi sesleri duymada zorluk , gürültüdeki sesleri duyup anlamlandıramama , yön tayininde bulunamama  gibi şikayetler artık ortaya çıkmıştır. Mutlaka işitme cihazı kullanılması gerekmektedir.

–90 dB HL  arasındaki kayıplara ileri dereceli işitme kaybı diyoruz .Algılamada güçlük ,  yön  duygusu yitirme , duymada ciddi zorluklar meydana gelir.  işitme cihazıyla normal konuşma sesini duyabilmelidir. Mutlaka işitme cihazı kullanılmalıdır.

-90 dB üstü HL arasındakİ kayıplara  çok ileri dereceli işitme kaybı diyoruz. Bu vakalarda kişiler daha çok dudak okuyarak ya da işaret dili ile iletişim kurabilirler. Yüksek seslerde dahi duyum yoktur. Mutlaka işitme cihazı veya işitsel implant kulanılması gerekir.

İşitme cihazı takmak, işitme sinirlerinizi sürdürmek için doğru uyarımı almasını sağlayacaktır. Yetişkinlikte yaşanan işitme kaybının çok az bir kısmı tıbbi ve cerrahi olarak iyileştirilebilir. Büyük bir çoğunluğu ise işitme cihazlarıyla tedavi edilmektedir.

İşitme cihazı seçiminde; kişinin yaşı, hastanın öyküsü, işitme kaybınızın derecesi,işitme kaybınızın  tipi, kulak yolunuzun şekli önemli faktörlerdir. Asil İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi olarak, uzman  kadromuz ile ilk önce ücretsiz işitme testi yapıyoruz. Ardından işitme kaybınız var ise ücretsiz işitme cihazı uygulaması gerçekleştiriyoruz. İşitme cihazı kliniğimizden randevu almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

23.02.2021
10
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Merhaba!
Asil İşitme cihazları olarak Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1