Sesleri Anlama Skoru Nedir ?

İşitme sağlığı sorunları insanların işitme kaybı yaşamasına neden olabilir. Birçok insan gürültü veya kazalardan dolayı işitme kaybı yaşayabilir. Aynı zamanda doğuştan gelen bir sağlık sorunu olarak kabul edilir. Konuşma Ayrım Skoru, işitme kaybı olan kişiler için mevcut olan testlerden biridir.

Test sonucunda, işitme sağlığı sorunları aralığındaki kişilerin yaşadığı kaybın derecesi analiz edildi. Konuşma ayırt etme puanları, işitme cihazı kullanımı veya farklı tedaviler için önemli testlerdir. Hastanın işitme durumunun ayrıntılı sağlık sorunlarına ve işitme kaybının nedenine bağlı olarak da farklı testler yapılır.

Konuşmayı Ayırt Etme Skoru Nasıl Yapılır?

KAE testi işitme testi bünyesinde yapıldığı için ilk olarak kişilerin duyum aralıkları belirlenmektedir. Sonrasında konuşmayı ayırt etme testi belirli kelimeler kişilere dinletilmektedir. Kişilere dinletilen kelime test bünyesinde kişiden tekrar istenmektedir. Ses aralıkları farklı olan kelimeler kişinin duyma konusunda ve esas olarak konuşmaları algılama sorununu ve derecesini belirlemede yardımcı olmaktadır.

Konuşmayı Ayırt Etme Skoru Test İçeriği

Testler işitme alanındaki sağlık sorunlarında farklı alanlarda kullanılmaktadır. İşitme derecesinin belirlenmesi ve kişinin duyma aralığının tespit edilmesi tedavi için gerekli olmaktadır. Test içeriğinde ise kişilere saf ses odyometrisi denilen bir içerik sunulmaktadır. Kişinin ses frekanslarına göre tepki vermesi sonrasında ne derecede duyulabileceği tespit edilmektedir. Kişilerden saf ses alanı içerisinde ses duyulduğu anda belirtilen butona basılması beklenmektedir.

Konuşma odyometrisi konuşmayı ayırt etme skoru içerisinde önemli bir alan olmaktadır. Kişilerin işitme sorunu yaşaması bünyesinde konuşulanları anlama yetisine de dikkat edilmektedir. Kişilere dinletilen kelimelerin tekrar edilmesi ile konuşma odyometrisi denilen test içeriği gerçekleştirilmektedir.

31.01.2022
12
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Merhaba!
Asil İşitme cihazları olarak Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1