İşitme Cihazı Nasıl Alınır ?

İşitme Cihazı Nereden Ve Nasıl Alınır?

İşitme kayıplı bireylerin birçoğu işitme kaybının başladığı zaman değil, işitme kaybını hissettiği zaman kliniğe başvurmaktadır. Klinikte KBB hekimi tarafından yapılan otolojik muayene sonucunda birey şikayetlerine göre odyoloji bölümüne yönlendirilir.

Odyoloji bölümünde bireye işitme, anlama ve ayırt etme seviyesini ölçmek için gerekli testler (odyometre, immitansmetrik ölçümler vb.) uygulanır. Uygulanan testler sonucunda bireyin işitme kaybının kalıcı olup olmadığı belirlenir. İşitme kaybının tipi, derecesi ve konfigürasyonuna göre birey işitme cihazı için uygun aday ise KBB hekimi tarafından işitme cihazı tavsiye edilir. Eğer sizlere KBB hekimi tarafından işitme cihazı kullanmanız tavsiye edildiyse işitme kaybınızın ilerlememesi adına gecikmeden işitme cihazı kullanmalısınız demektir.

Birey işitme cihazını almaya karar verdiğinde aynı hastaneden alınması koşulu ile,

  • KBB hekimi tarafından yazılan işitme cihazı reçetesi,
  • Odyometre testi (İşitme Testi) sonucu,
  • İşitme cihazı için uygun olduğuna dair sağlık kurulu raporu ile ruhsat sahibi ve sağlık bakanlığı tarafından denetlenen İşitme Cihazı Satış ve Uygulama Merkezlerinden işitme cihazı almak için başvuru yapabilirler.

İşitme kaybı bireyi sosyal açıdan diğer insanlardan ayıran, iletişimi direkt olarak etkileyen en önemli sağlık problemlerinden birisidir. Yapılan araştırmalar sonucunda işitme kaybı problemi yaşan birçok bireyin yaşam kalitesinde düşme, psikolojik sorunlar ve konuşulanı anlayabilmek adına dinlerken çok fazla efor sarf etme buna bağlı olarak yorgunluk ve iletişim kurmak istememe gözlenmiştir.

Asil İşitme Merkezlerinde birey için uygun olan işitme cihazı, işitme uzmanlarımız tarafından işitme kaybının tipi derecesi ve konfigürasyonuna göre seçilip özenle uygulanmaktadır. Merkezlerimize gelen bireylere uygun işitme cihazı seçeneklerini sunup birebir deneme gerçekleştirmekteyiz. Yapılan denemeler sonucunda işitme uzmanlarımız yardımıyla bireye en uygun işitme cihazını seçmekte ve ilk ayarlamalar için bir sonraki randevuyu oluşturmaktayız.

İşitme cihazı uygulanıp, ilk ayarlamalar gerçekleştirildikten sonra kullanıcıya işitme cihazını nasıl kullanacağı, pil değiştirmeyi, günlük bakımın nasıl yapıldığı, cihazın kulağa nasıl yerleştirilip nasıl çıkartabileceği detaylı bir şekilde işitme uzmanlarımız tarafından anlatılmaktadır ve daha sonra kullanıcının bütün bunları tekrar etmesi istenmektedir.

Tüm bu adımlar tamamlandıktan sonra her kullanıcıya özel kontrol tarihleri belirlenmektedir. Kullanım süresi boyunca cihazda herhangi bir sorun oluşursa kontrol günü beklenmemeli, işitme cihazı merkezine hemen bildirilmelidir.Unutulmamalıdır ki her işitme cihazı her birey için uygun değildir ve işitme cihazının programlanması tıpkı parmak izi gibi kişiye özeldir.

Eğer sizde işitme problemi yaşıyorsanız detaylı bilgi almak için Asil İşitme Merkezlerine buradan ulaşıp randevu oluşturabilirsiniz.

İletişim Ve Destek: 0 530 870 47 34

05.11.2021
9
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Merhaba!
Asil İşitme cihazları olarak Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1