İşitme Cihazı Pil Çeşitleri

İşitme cihazı pili, gelişmiş işitme cihazınıza güç sağlar. Tüm teknik ekipmanlarda olduğu gibi işitme cihazlarında da pil kullanılabilmektedir. İşitme cihazlarında genellikle tek kullanımlık çinko-air (Zync-Air) piller kullanılsa da şarjlı pillerle kullanılabilen işitme cihazları nadiren kullanılsa da son zamanlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Şarj Edilebilir Piller:

Bu son teknoloji ile cihazdaki şarj edilebilir pilin değiştirilmesine gerek kalmıyor, sadece şarj cihazına bağlayın ve kullanılabilir. Bu piller 1 veya 2 gün boyunca enerji depolayabilir ve günde bir veya 2 günde bir kullanım imkanı sağlar. Dezavantajı ise şarj edilebilir lityum pilin ömrünün sonunda değiştirme maliyetinin yüksek olmasıdır.

Standart Piller:

Geçmişten günümüze çinko-hava (Zync-Air) piller işitme cihazları için her zaman ilk tercih olmuştur ve günümüzde üretilen çoğu cihazda hala tek kullanımlık piller kullanılmaktadır. Tek kullanımlık piller hava ile reaksiyona girerek üzerlerindeki jelatini çıkararak enerji üretirler.Tükendikten sonra şarj edilemez ve atılamazlar. Bu piller tüm dünyada 6 (blister) paketler halinde satılmaktadır ve üretim bekleme süresi yaklaşık 4 yıldır.

İşitme cihazı pilleri, işitme cihazlarının çalışmasına uygun voltajda enerji ürettiğinden, işitme cihazlarında saat pilleri veya aynı boyuttaki diğer piller tercih edilmemelidir.

İşitme Cihazı Pillerinin Boyutu:

İşitme cihazları birçok farklı boyut ve tarza sahiptir ve farklı güç gereksinimlerine sahiptir. Ayrıca ileri derecede işitme kaybına sahip işitme cihazları genellikle daha fazla güç ve daha büyük piller kullanır. Piyasada 4 boy işitme cihazı pili bulunmaktadır.

En küçüğünden en büyüğüne: 10, 312, 13 ve 675 pil olarak belirlenebilir. En yaygın dört işitme cihazı pilinin çapı bir sentten daha küçüktür:

 • 10 No Piller – 5,8 mm genişlik, 3,6 mm yükseklik
 • 312 No Piller – 7.9 mm genişlik ve 3.6 mm yükseklik
 • 13 No Piller – 7,9 mm genişlik x 5,4 mm yükseklik
 • 675 No Piller – 11,6 mm genişlik, 5,4 mm yükseklik

Pillerin Numaralarına Göre Renkleri:

Boyut farklılıklarını bulmak ve hatırlamak zor olduğundan, pil ambalajı renk kodludur, bu nedenle uygun bir pil bulmak ve satın almak daha kolaydır.

 • 10 numara pil – Sarı
 • 312 numara pil – Kahverengi
 • 13 numara pil – Turuncu
 • 675 numara pil – Mavi

Pillerin Boyutuna Göre Pil Ömrü:

Şarj edilemeyen işitme cihazı pilleri, 16 saatlik kullanım süresine bağlı olarak 5 ila 28 gün arasında sürebilir. Bu, pilin boyutuna ve işitme cihazının ihtiyaç duyduğu güce bağlıdır. Genellikle, daha küçük pillerin pil ömrü daha büyük olanlara göre daha kısadır.

İşitme cihazı pillerinin ortalama ömrü aşağıdaki gibidir:

 • 10 No Piller – 5 ila 7 gün
 • 312 No Piller – 7 ila 10 gün
 • 13 No Piller – 10 ila 15 gün
 • 675 No Piller – 20 ila 28 gün
08.12.2021
9
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Merhaba!
Asil İşitme cihazları olarak Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1