İşitme Kaybı Ve İşitme Kaybı Tipleri.

İŞİTME KAYBI NEDİR?

Doğuştan önce veya doğuştan sonra meydana gelen nedenlerle, kulağın ses duyma özelliğini tamamen veya kısmen kaybetme durumuna işitme kaybı denir. İşitme kayıpları çok çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Tek taraflı, iki taraflı  ,ilerleyici, dalgalanma gösteren şekilde olabilir.Hastada odyogram testi aracılığı ile işitme kaybı gözlemlendiği durumlarda;

işitme kaybının tipi ,işitme kaybının derecesi ve işitme kaybının hangi frekansları etkilediği incellenmelir.

İŞİTME KAYBI TİPLERİ:

Yaşanılan işitme kaybı yalnızca kişiye özel olsa da kulağın hangi kısmının etkilendiğine bağlı olarak  işitme kaybı tiplerine göre ayrılır.

İşitme kaybı üç şekilde ortaya çıkar ;

  • Dış  ve orta  kulakta oluşan hastalıklar nedeni ile oluşan iletim tipi işitme kaybıdır.  Sesin iç kulağa iletiminde fonksiyonel bozukluk söz konusudur.(Kulak zarı delinmesi, kireçlenme, orta kulak iltihabı vs )
  • İşitme sinirinde, iç kulakta ve beyinde oluşan bir hastalık nedeni ile oluşan sensörinöral  işitme kaybıdr. Sensörinöral   işitme kaybının herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır, ancak işitme cihazları ile sensörinöral  işitme kaybı hastaları daha iyi duyabilirler. Sensörinöral  işitme kaybı hem tek kulağınızı hem iki kulağınızı etkileyebilir.
  • Birçok bölgede oluşan hasarlar sonucu oluşan mist (karışık) işitme kaybı
23.02.2021
11
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Merhaba!
Asil İşitme cihazları olarak Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1